Biyografi
15 Ekim 1985 tarihinde İzmit’te doğdu. Müzik, dans ve tiyatroya olan ilgisi ilkokul yıllarından başladı. Okulda yapılan dans ve tiyatro piyeslerinde rol aldıktan sonra Derince Anadolu Lisesi’ni kazandı ve birkaç sınıf atladıktan sonra bir okul arkadaşının gitar çalışını duyması ile müziğe ilgisi daha da arttı. Kendi gelişimini tamamlamak için sürekli arayışta olan Akın Tezer Tunalı, lise çağlarında tanıştığı yeni müzisyenler ile kendi müziğini ilerletmeye çalıştı.
EDİTAAA
Fakat bir taraftan da tiyatro onun için çok büyük bir önem taşıyordu. Lise 2. sınıfta etkileşime geçtiği Kocaeli Bölge Tiyatrosu ile birçok gösteride ve animasyonlarda yer aldı. Çalıştığı oyunların müziklerine kendince yorumlar katıp yeni besteler ortaya çıkardı.
Atatürk Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünü kazanmasıyla birlikte özel tiyatroların müziklerini bestelemeye ve aynı zamanda geçimini de sağlamak için canlı müzik yapmaya başladı. Bir taraftan kendi bestelerini üretip kaydediyor ve kitaplığında saklı tutuyordu. Üniversite sonrası kendini biraz daha geliştirmek için Avustralya’ya gidip dil eğitimini burada tamamladı. Birçok tiyatronun alt yapısına yardımda bulundu ve orada sokak müzisyenliği onun için güzel bir gelir kaynağı oldu. 2009 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevliliğine başladı. Bu zaman dilimi içerisinde üniversitelerin tiyatro kulüpleri de dâhil olmak üzere birçok özel tiyatronun hem Dekor – Kostüm tasarımını yaptı hem de müziklerini besteledi. 2010-2014 yılları arasında Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve Özel Tiyatrolarda birçok dekor-kostüm tasarımında görev alırken kafasında şekillenen müzik için denemeler yapmaya devam etti. 2015 yılında tiyatroyu bırakıp bambaşka bir sektöre yönelen Akın Tezer Tunalı, imalat sektörüne atıldı; ancak hayatında müziğin yeri sarsılmadan devam etti.
Yaptığı çalışmalar ile kısa sürede yükseldi ve bestelerini evine aldığı ekipmanlar ile kaydederek daha profesyonel bir sound için çalıştı. 2019 yılında bestelerinden oluşturduğu geniş repertuar ile insanlara ulaşmayı amaç edinen Akın Tezer Tunalı, beklenen albüm çalışmalarına başladı ve 2022 yılının Ekim ayında, Neden Olmasın isimli albümünün ilk şarkısı olan Yıldızlar’ı çıkardı.
Akın Tezer Tunalı - Müzisyen